Pohodlné bydlení pro seniory
Pokud se vás někdo zeptá, jestli přemýšlíte o tom, jak si na stáří zařídit bydlení, nejspíš vám to bude připadat směšné. Možná si řeknete, že je to předčasné, když jste v produktivním věku. Proč myslet na stáří? Čeká, ale na každého z nás. Přemýšlet tedy o budoucnosti, je důležité.
Dobře řešené a uzpůsobené bydlení, je základem spokojeného žití v seniorském věku. Každý senior má sice jiné nároky na bydlení a rozhodující je také individuální stav člověka, ale přesto bychom se měli snažit, držet pár zásadních pravidel.
Záleží na tom, zda si hodláme pořídit nový byt nebo dům nebo jestli budeme upravovat ten stávající. Pokud se vrhnete do nového bydlení, budete mít výhodu ve výběru lokality. Možná řídíte automobil, ale pomyslete na to, že vám může být řidičský průkaz odebrán. Hledejte si bydlení v takové lokalitě, kde budete mít v dosahu dopravní prostředky, veškerou infrastrukturu a lékaře. Určitě oceníte, když se nebudete muset plahočit přes celé město na zastávku hromadné dopravy.
Samotné bydlení byste si měli zařídit tak, aby pohyb po bytě byl pro vás co nejsnadnější. Zrušte dveřní prahy a dveře mějte dostatečně široké. Pokud budete muset v budoucnu používat kompenzační pomůcky, budete vděčni za prostorný průchod. Neumísťujte si v bytě příliš mnoho nábytku, který by vám překážel při přesouvání se, z místnosti do místnosti. Nesnažte se schraňovat zbytečné věci a přebytek dekorací. Vyvarujte se kluzkým povrchům na podlaze.
Důležitou součástí bytu je koupelna. Tady se obzvlášť zaměřte na bezpečné pomůcky. Upřednostněte sprchový kout před vanou. Nezapomeňte na připevnění záchytného madla, pomohou vám předejít nepříjemným pádům. Vyhněte se také pokládce kluzkých koberečků, umístěných před vanou nebo sprchovým koutem.
Nechte si na toaletu nainstalovat vyvýšené prkénko. I taková zdánlivě banální věc, vám usnadní život.