Proč vznikly peníze?
Peníze jsou součástí našich životů a už si ani nedovedeme představit, že by tomu tak nebylo. Každý den se po světě tisknou další a další bankovky a aby toho nebylo málo, existují i virtuální peníze, které se každý den přesouvají z jednoho účtu na další.
Nejdříve směnný obchod
Je samozřejmě naprosto jasné, že peníze se tu neobjevily z čistého nebe. Než se začaly používat první mince, byl pro obchod typický takzvaný barter neboli směnný obchod. V zásadě šlo o velmi chytrý způsob obchodování, protože každý nabízel to, čeho měl přebytek a získal to, co mu chybělo. Teoreticky tak byl každý nakonec spokojený a nehrozil problém nadprodukce.
Tento systém však byl dokonalý pouze v teoretické rovině a v praxi měl několik velmi vážných nedostatků. Proto byl nakonec také nahrazen. Hlavním problémem barterového obchodování byl fakt, že ne vždy se lidem povedlo najít kupce pro své zboží. Často se tak stávalo, že v okolí nebyl nikdo, kdo by měl zájem o nákup toho, co jste nabízeli a zároveň jste nemohli najít nikoho, kdo by měl to, co potřebujete.
Dalším problémem bylo ohodnocení nabízeného i poptávaného zboží. Hodnota zboží nebyla dána vzácností, kvalitou ani prací, která za výrobkem stála, ale pouze a jenom aktuální potřebou. Nehledě na to, že se takové zboží nedalo jednoduše dělit (těžko někomu dáte jenom 30% oštěpu, pokud se vám zdá, že nabízené zboží za celý oštěp nestojí).
Potom drahé kovy a první mince
Nejdříve se jako platidla začaly používat drahé kovy, které částečně problémy barteru odstranily. Byly poměrně lehce přenositelné, dělitelné a časem neztrácely svoji hodnotu.
Drahé kovy se ale museli během každé transakce vážit, aby prodejce dostal přesně tolik, o kolik si řekl. Zřejmě proto také začaly vznikat první mince, které měly určitý a vždy stejný obsah drahého kovu, což celý proces velmi urychlilo.